Gdzie szukać dobrych okularów przeciwsłonecznych?

Niestety, świadomość co do metod ochrony zdrowia i profilaktyki antynotworowej nadal nie znajduje się w Polsce na takim poziomie, jak chociażby w wyżej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. Jest widoczne w wielu różnych dziedzinach chociażby, jeśli chodzi o kwestię takich akcesoriów, jak szeroko rozumiane okulary przeciwsłoneczne.

Co mają okulary przeciwsłoneczne do ochrony zdrowia?

Aby można było mówić o jakiejkolwiek ochronie wzroku, okulary muszą być wyposażone w skuteczne filtry promieniowania UV

Autor zdjęcia: LB & Roberto Sena

Niestety, badania wyraźnie dowodzą, że wiedza na temat funkcji oraz mechanizmu działania okularów przeciwsłonecznych jest wśród Polaków niezbyt rozpowszechniona. Dla ogromnej większości Polaków okulary przeciwsłoneczne to albo przedmioty, które mają spełniać funkcję tylko i wyłącznie dekoracyjną. Są również tacy, którzy wiedzą, że okulary przeciwsłoneczne mają chronić przed słońcem, ale jednocześnie są szczerze przekonani, że każde ciemne okulary chronią nasz narząd wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Tymczasem w rzeczywistości sprawa wygląda całkiem inaczej. Aby można było mówić o jakiejkolwiek ochronie wzroku, okulary muszą być wyposażone w skuteczne filtry promieniowania UV. Bez tego jest to jedynie bezużyteczny kawałek plastiku, który ostatecznie bardziej nam szkodzi, niż pomaga. Niestety, na rynku można znaleźć wiele produktów, których producenci zapewniają, że ich okulary są wyposażone w filtry UV, jednak nijak nie można tych zapewnień zweryfikować.

Podstawowe środki ostrożności

W tych warunkach najskuteczniejszą metodą jest ograniczenie się tylko i wyłącznie do tych producentów oraz sprzedawców okularów przeciwsłonecznych, których renoma daje nam gwarancje wysokiej jakości i skutecznej ochrony naszego wzroku. Jeśli dany okulary przeciwsłoneczne sklep nie posiada odpowiedniej renomy i ugruntowanej pozycji na rynku, to raczej nie powinniśmy ryzykować korzystając z jego usług.