Jak wybrać odpowiednie okulary słoneczne?

Moda zawsze była ważną kwestią, szczególnie w mniemaniu kobiet. Damy wiedzą już od dawna, że dopełnieniem stroju są dodatki. Dlatego szukają godzinami pasujących torebek, szali, kapeluszy, butów, a nawet okularów. Zarówno okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne są ważnym dodatkiem. Jeśli są wybrane dobrze, ładnie modelują twarz, dodają urody i nadają charakteru.

Od czego zacząć?

Okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne są ważnym dodatkiem

Autor zdjęcia: Pimoo

Najpierw należy skupić się na kształcie i proporcjach twarzy, brwiach, kolorze włosów i oczu.

Do okrągłej twarzy najlepsze są prostokątne lub kwadratowe oprawki. Do trójkątnej, w kształcie serca lub kanciastej – okrągłe i owalne. Okulary korekcyjne nigdy nie powinny zakrywać brwi. Inaczej prezentują się okulary przeciwsłoneczne. Męskie i damskie mogą wystawać ponad powierzchnię brwi. Nie ma różnicy. Ważne są proporcje twarzy. Do małej, delikatnej twarzy nie pasują solidne, głębokie oprawki. Nawet wysokość ma znaczenie. Jeśli ktoś jest dodatkowo małej postury, straci twarz, będzie widać tylko jego duże okulary. Należy zwrócić uwagę na typ urody. Inne oprawki pasują do kolorystycznej zimy, inne do wiosny. Przyda się wizyta u stylistki lub doświadczonego optyka. Uniwersalne oprawki nie zawsze pasują.

I tak najważniejsze jest, by znaleźć dobre miejsce, gdzie sprzedawane są okulary przeciwsłoneczne. Sklep internetowy czy salon optyczny – nieważne. Nawet opinie klientów nie liczą się tak bardzo, jeśli trafimy na nieznanego, lecz dobrego specjalistę.

Co jeszcze jest ważne?

Szczegóły techniczne samych okularów. Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy tę jedyną – idealną parę. Niestety, jest na nas za duża i wymaga przerobienia. Dlatego dobrze wiedzieć też, jakich okularów szukamy pod względem warsztatowym.

Szerokość oprawki – musi być w sam raz, żeby okulary nie spadały z nosa lub nie były za wąskie. W przypadku za małej oprawki zauszniki będą się nieestetycznie rozchodzić. Mostek okularów – nie może być za szeroki, ani za wąski. Markowe okulary przeciwsłoneczne plastikowe nie podlegają regulacji, przeróbkom. Jest jeden, scalony plastikowy front, który musi przylegać idealnie do nosa. Nie mają nosków takich jak markowe okulary przeciwsłoneczne z metalowymi oprawkami, które można nastawiać. Zauszniki – a dokładniej jego długość. Nie może być ani za długi, ani za krótki. Ten pierwszy będzie nieestetycznie wystawał za uchem i przeszkadzał. Z powodu drugiego okulary słoneczne nie będą podtrzymywane. Wygoda – i tak każdy powinien wybrać takie okulary, jakie mu pasują – niezależnie, czy będą to markowe okulary przeciwsłoneczne czy takie z mniej znanych firm. Muszą być wygodne – przecież klient będzie w nich chodził kilkanaście godzin dziennie.