Ochrona oczu przed słońcem: o czym warto wiedzieć?

Statystyki i dane sondażowe pokazują, że wiedza na temat sposobów ochrony oczu znajduje się w naszym społeczeństwie na coraz wyższym poziomie. Pomimo tego nadal można jednak spotkać się z wieloma mitami, przekłamaniami oraz stereotypowymi przekonaniami, które bardzo często nie mają żadnego związku z rzeczywistością. Znakomicie widać to na przykładzie naszej wiedzy na temat okularów przeciwsłonecznych oraz ogólnie rozumianej ochrony oczu przed słońcem (http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-ochrona-oczu-przed-sloncem,nId,390894). Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Ochrona oczu przed słońcem: o czym warto wiedzieć?

Statystyki i dane sondażowe pokazują, że wiedza na temat sposobów ochrony oczu znajduje się w naszym społeczeństwie na coraz wyższym poziomie

Autor zdjęcia: markpanado

Z badań sondażowych wynika, że bardzo często jesteśmy całkowicie przekonani co do tego, iż każde ciemne okulary są okularami przeciwsłonecznymi a różnica, jaka występuje pomiędzy markowymi okularami a akcesoriami kupionymi na bazarze lub stacji benzynowej jest co najwyżej różnicą w zakresie stopnia ochrony przed promieniowaniem UV. Tymczasem w rzeczywistości takie myślenie jest nie tylko całkowicie błędne, ale wręcz może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.

Należy pamiętać, że na miano przeciwsłonecznych zasługują tylko i wyłącznie te modele ciemnych okularów, które zostały wyposażone przez producentów w skuteczne filtry promieniowania UV i UVB. Tylko takie dobre, markowe okulary przeciwsłoneczne (które można kupić tutaj: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html) chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W przypadku modeli ciemnych okularów, które nie są wyposażone w odpowiednie filtry, nie może być mowy o jakiejkolwiek ochronie. Co więcej, korzystanie z tego rodzaju akcesoriów jest wręcz szkodliwe: cień, jaki dają takie okulary, sprawia, że dochodzi do zahamowania naturalnych procesów obronnych ludzkiego oka, do których należy między innymi zwężenie źrenic. Zamiast tego, źrenice pod wpływem cienia ulegają rozszerzeniu, przez co oczy absorbują większą ilość promieniowania, niż gdybyśmy w ogóle nie mieli na nosie żadnych okularów.