Okulary dla dzieci – poradnik

Postęp technologiczny niesie ze sobą zmiany. Nie wszystkie są dobre. Już niemowlaki zaczynają spać z tabletami, a przedszkolaki znają obsługę komputera lepiej niż niektórzy dorośli. Informatyzacja jest dobra w kontekście komunikacyjnym czy kulturowym. Jeśli chodzi o zdrowie – szkodzi. Niewygodne krzesła wywołują ból kręgosłupa, a skulona postawa – jego skrzywienia. Nieprawidłowo skalibrowane, za jasne monitory psują wzrok. Pojawia się potrzeba produkcji okularów korekcyjnych dla dzieci. W związku z tym zakupywane są też okulary przeciwsłoneczne. Męskie i damskie egzemplarze różnią się od dziecięcych.

Jak wybrać dobre okulary dla dziecka?

Dobór odpowiednich okularów dla dziecka jest niezwykle istotny

Autor zdjęcia: klbeasley

Każda para musi być odpowiednio dopasowana do twarzy dziecka. Jeśli wybierzemy maluchowi za duże lub za małe okulary, komfort noszenia będzie niski. Okulary zwykłe i okulary przeciwsłoneczne powinny być ładne i wygodne. Sprawdźmy, czy zausznik nie jest za długi. Najlepiej poprosić optyka, by dopasował go do twarzy małego klienta.

Oprawki muszą mieć też odpowiedni rozstaw.

Okulary ze względu na materiały.

Najczęściej kupowane są okulary plastikowe. Dlaczego? Są lżejsze i modne. Oprawki mają różne kolory i ładne wzorki po bokach. Dzieci często rezygnują z uniwersalnej barwy oprawek na rzecz tych ekstrawaganckich. Plastik nie uczula i jest przyjemniejszy dla skóry. Niestety, okularów plastikowych da się ich regulować, nie posiadają nosków. Jeśli leżą zbyt nisko na nosie, optyk nie może nic na to poradzić poza przedstawieniem innych par. Nie kupuje się oprawek na wyrost.

Metalowe okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne nie są w ostatnich czasach zbyt lubiane przez dzieci. Po pierwsze, nie są tak wyraźne i widoczne jak oprawki plastikowe. Po drugie, moda na nie panowała kilka lat temu. Mimo to wielu rodziców woli kupować dzieciom takie markowe okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego? Metalowe oprawy na pewno będą leżały dobrze na nosie. Posiadają noski, które można regulować. Jest dużo egzemplarzy z tęczowymi, pięknie zdobionymi zausznikami i różnymi kolorami.

Wybór pierwszych okularów dla dziecka nie jest łatwym rozwiązaniem. Jak to bywa w przypadku pierwszych razów – maluch na pewno zapamięta swoje pierwsze szkła korekcyjne. Najważniejsza kwestia to: muszą mu się podobać. Nieistotne, czy woli markowe okulary przeciwsłoneczne (takie jak te np.: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html), czy czarne plastikowe oprawki czy różowe metalowe oprawki z jednorożcami… Muszą mu się podobać.